
En sådan där dag då man är så lat att man inte orkar palta på sig skorna och lomma över till affären ett par hundra meter bort. Dagens ungdom kan man ju muttra lite tyst för sig själv. Detta resulterade i vilket fall i en äkta söndagsmiddag då det var det enda som gick att skrapa ihop ur kyl och frys.
Tur att man har en jägare till pappa som sitter under en gran på höst- och vinterhalvåret med en kaffetermos i ryggsäcken och geväret i högsta hugg. Tur att han också är så go att han fyller upp frysen med allehanda påsar med gottigheter. Därför kunde jag idag plocka fram en klump med älgfärs och göra biffar.
Ingredienser (4 port)
- 400 gram älgfärs (kan dock blandas ut med blandfärs)
- 4 msk ströbröd
- 1 1/2 dl mjölk
- 3-4 msk hackad gul lök
- 1 ägg
- Timjan
- Salt och peppar
Låt ströbröd och mjölk svälla i 10 minuter. Blanda sedan i alla ingredienserna och krydda efter behag. Bäst är att faktiskt smaka av köttfärsen så den är kryddad nog innan stekning. Sedan är det bara att steka och servera med förslagsvis ugnsbakade grönsaker, som i mitt fall i dag bestod i potatis, morötter och palsternacka, och lite grönsaker. Vill man festa till det är det givetvis smarrigt med äkta hemlagad brunsås, men det fick vara idag. Någon måtta får det vara.




