Kräftskiva i Fridhem 2010

22 augusti 2010  |   |  Share

I lördags var det äntligen dags att få kalasa på alla kräftor som vi fiskat upp i Viken. Pappa har vittjat burarna titt som tätt under de senaste veckorna. Det blev ett rejält lass efter lite om och men.

Egentligen börjar de först nu bli riktigt stora och bra för att fiska. Många vi åt igår var ganska mjuka i skalet, med det gjorde ingenting för smaken. Det blev ju bara lättare att bita igenom klorna.

I Fridhem var höstkänslan ganska så påtaglig. Det låg fullt av små sura äpplen i gräset och ruttnade, vilket gav en multnande doft av höst. Landet såg dött ut och någon hade lämnat en stol mitt i växtligheten. Getingarna var arga som bin och stack så fort de kom åt. Och lilla Sigge satt olycklig i hundgården och ylade medan Billan löpte i hundgården bredvid.

Det var familjen samt mormor och morfar som satt runt bordet och njöt. Först kräftor, aioli, rostat bröd och massor av ost samt en och annan nubbe med sång.

Pappa är den som kokar kräftor i vår familj. Och det gör han fantastiskt bra varje år. Det kluriga är att han inte går efter recept. Kräftorna kokas såklart i vatten, salt, socker, porteröl och krondill. Men hur mycket av allt beror helt på. Det gäller att smaka av och smaka av för att hitta rätt balans. Och sen blir det så härligt goda och salta kräftor så man storknar.

Efter det hade vi bakat Västerbottenpaj – efter klar majoritet i era tips till mig. Det är en klassiker men konstigt nog har vi aldrig gjort det på våra kräftskivor. Mycket gott såklart!

Mamma hade varit ute i området kring stugan och plockat massor av lingon. Perfekt om man ska göra lingonparfait till efterrätt. Så gott och inte för mastigt. En fin avslutning på kräftskivan 2010 med familjen Lund.

Lingonparfait (4 port)

  • 3 st äggulor
  • 1/2 dl socker
  • 3 dl vispgrädde
  • 1.5 dl lingon

Vispa äggulorna skummigt och rör i sockret. Vispa grädden tjock i en separat bunke och vänd i äggskummet. Rör försiktigt i lingonen och häll upp i portionsglas. Ställ i frysen i ca 5 timmar. Ta fram parfaiten ungerfär en kvart innan servering så den mjuknar till lite. Dekorera med lite lingon och ”chokladcigarrer”.



Lämna en kommentar