
Hej. Jag tror det är slut på sommaren nu. För jag märker det på marknaden på morgonen. När det luktar av höstäpplen och plommonen ligger där och ser inbjudande ut. Jag märker det på morgonluften och jag märker det på de ruskiga vindarna som drar längs husknuten på kvällen. Jag märker det på att jag går och tänder värmeljus stup i kvarten.

Veckan har gått fort. Jag lär mig något nytt varje dag. Får spendera mina dagar med grabbarna grus på Moderskeppet. Möta nya bekantskaper. Skriva en hel del. Och nu börjar jag sukta efter ny kamera samt kanske till och med en analog Diana eller Holga. Leklust! Och vidgande av vyer.
Jag vill resa också. Åka till Berlin, till Paris, till Riga, till Rom, till London, till massa olika spännande ställen i Europa först och främst.

Men idag är jag hemma. Har som sagt tagit en vända på torget och brottats med rullatormaffian bland lådor av rubinröda lingon och morotsknippen. Det är fint det. Fick med mig surdegsbröd, kantareller, lingon och plommon hem. Sven han hostar och tar sig för halsen så middagen som vi tänkte äta ute i kväll, förmodligen på restaurang Hemma, blir nog till att äta… hemma. Vad ska det bli mån tro? Ja det får bli en senare fråga för först ska jag se till att dagens lunch, bestående av ugnsbakad lax och potatis med aioli, blir lagad och uppäten.
Sen kanske jag somnar. Tar mig en eftermiddagslur. Eller ja, först ska jag läsa även om jag vet att jag efter en sida lägger boken åt sidan och sluter ögonen. Men det är en principsak det där.


När det gäller mat så har jag legat av mig något så in i norden. Det är inte det att jag inte lagar mat. Det är det att jag inte tycker mig finna något nytt och spännande. Jag traskar i gamla skor och det gör väl ingenting alls för gamla skor smakar också gott till middag. Men jag vill ha något nytt. Något som är så urbota gott att man dör och som gör sig vackert på bild. Snälla?!


Ja men en rejäl smörgås fick jag ändå till förmiddagskaffet. Smörstekta kantareller och äpple med en nypa salt på Grännabakat surdegsbröd som får tungan att krulla sig om den nu kan göra det. Höstsmörgås till nybryggt kaffe och lyckan är gjord. Trevlig lördag på er därute.
Berätta gärna vad ni gör, vad ni äter och hur ni mår för då blir jag glad!






Åh dina vackra bilder =) Man blir glad av att se dem.
Ja här kommer det också att bli en kantarellmacka men först till kvällen. Vi var ute och promenerade (läs, försökte att kurera mannens begynnande ryggskott) och där i dikesrenen växte en stor näve med fina kantareller. Det är väl de enda som blir plockade här eftersom vi har varg i skogen här (jo, det är sant) och jag vägrar gå dit. Har vi tur blir det surdegsbröd, om det hinner jäsa färdigt till ikväll, annars blir det imorgon. Vi blev sjöblöta av en regnskur men vad gör det, det är ju bara vatten =) Nya kläder på och en god kopp te och ett müslimellanmål och man är som ny igen. Lagom till det så tittar solen fram igen.
Middagen blir enkel idag. Kycklinglårfilé stekt med vitkål och morötter och med currysås. Till det blir det matvete. Vi försöker skippa riset här och matvete är riktigt gott. Skall även passa på att marinera lammkotletter till imorgon så de blir riktigt goda.
Hoppas du och Sven får en god middag hemma och att hans halsonda ger med sig fort. Ni får ha det så gott ni kan.
Fortsatt trevlig lördag.
bröd från bak elit?
Beatrice: Oj varg i skogen, låter inte riktigt promenadvänligt. Fy valinge. Och nej ibland kan det vara sådär skönt att bli vår in på bara skinnet efter en utevistelse för då är det ännu goare att komma in i värmen och krypa ner i torra kläder. Tack för att du delade med dig. Så fint! Ha en skön kväll och helg.
Chr: Bröd härifrån. Smakar fint och nu hade de stora fylliga baguetter också. Jag är ju inte någon bagare själv så detta uppskattas emellanåt.
ok! bra ställe i gränna, för fina fikautflykter.
jag tänkte på http://www.bakelit.nu/ – brukar vara på torget då och då. tyvärr lyckas jag aldrig tajma in mina besök då…
Chr: Oh de har jag aldrig sett förut. Hur som haver är surdegsbröd fint vill jag säga och nu blev jag sugen på att göra soppa i morgon för att få extra myskänsla. Soppa och bröd. Mmmm…
hej sannis! hojta bara till om du ska till london, paris, barcelona eller berlin, jag följer med!! kan va gott o komma bort på en weekend! insupa kultur o mat.. mumma!
jag o syrran gör en keso- och purjolökspaj ikväll! tycker att du gör för lite mat-pajer sanna! skitsmidigt, allt-i-ett, servera med en fräsh grönsallad. mmmm!
puss!
Kvällens match till ära blir det stekt korv med strips! :) Men lite lyxigare med hemgjord ketchup och vitlöksolja.
Jag följer också gärna med på en trip i Europa, behöver en dos av annat just nu!
Hej!
Vi åt en klassiker igår kväll. Ugnsstekt gös, den första kokta höstpotatisen, en tjock citronsås och några buketter broccoli.
Inte alls dumt…
Vilka härliga bilder ifrån torget!
Visst är det toppen med skördetid?! =)
Oj, oj oj Sanna vilka bilder. Sördetid är bästa tiden. Tack för att du inspirerar till tusen!
Åh vilka underbara bilder, ja man blir verkligen glad och inspirerad. Ska själv åka på Chokladpralin tillverkningskurs i helgen, de du! Önskar bara att jag kunde ta lika fina bilder som du då.
Ha det så jättebra hälsar Katarina från Meiro
Katarina: Åh vad roligt, nu blir jag avundsjuk. Hoppas du lär dig massor och får äta mycket gott :)